Ubytování Náměšť nad Oslavou - Penzion NAUTILUS

Ubytování v lokalitě: Vysočina, vodní přehrada u Náměšti
KRAJ a OKRES: kraj Vysočina, okres Třebíč
NÁZEV a ADRESA: Penzion Nautilus
Vícenský žleb 25
675 71 Náměšť nad Oslavou
TELEFON do zařízení: 603 810 597
Kontaktní osoba + tel.: p. Břetislav Ondráček, 603 810 597
www stránky: www.penzionnautilus.cz
E-mail: penz.nautilus@centrum.cz
IČO: 13038656
GPS: 49.2015764N, 16.1464497E

Penzion NAUTILUS - Námešť nad Oslavou

Nachází v klidném prostředí okolních lesů, na jižním svahu  přehrady Vícenický žleb v Náměšti nad Oslavou, vzdálenost od vlakového a autobusového nádraží Náměšť nad Oslavou - 800 m. Ubytování poskytujeme v komfortních apartmánech pro 2 až 5 osob, ve 2 lůžkových pokojích s možností 1 přistýlky v každém apartmánu. Otevřeno máme (ubytovat se můžete) v sezóně - od června do září. Můžete u nás strávit báječnou dovolenou s dětmi.

Ke koupání jsou dva bazény u penzionu a přehradní nádrž Vícenický žleb. Okolní lesy bývají plné hub a krásná příroda Vysočiny dává prostor k turistice i vyjížďkám na kolech, které si samozřejmě můžete v našem penzionu uschovat. Nejen ubytovaní mohou využít stravování v naší útulné restauraci s barem, kulečníkem a letní zahrádkou. Své domácí mazlíčky můžete vzít sebou.

Při svých toulkách v okolí můžete navštívit kulturní a přírodní památky, jako např. kamenný most a zámek v Náměšti nad Oslavou, město Třebíč, Dalešickou přehradu, památník Bible Kralické a spoustu dalších zajímavostí.

Pohled z Vyhlídky Náměšti nad Oslavou :

Penzion Nautilis z nádrže Vícenický žleb :

 

Několik zajímavostí o Náměšti nad Oslavou :

První zmínka o Náměšti nad Oslavou pochází z roku 1234, kdy náměšťský hrad patřil do majetku rodu Mezeříčských z Lomnice. Z této doby zřejmě pochází okrouhlá věž v areálu zámku. Kolem roku 1304 měla být Náměšť zničena kumánskými hordami a také obsazena Lipoltem Krajířem z Krajku. V roce 1408 měl být hrad dobyt Lackem z Kravař, páni z Kravař se tak stali jeho majiteli. Byli jimi i za husitských válek a vzhledem k tomu, že byli víry podobojí, tak byla Náměšť drancována Zikmundovými vojsky. Dalším majitelem panství byl Ctibor Tovačovský z Cimburka, významný právník, který vyložil zemské právo v Knize tovačovské, a jenž se za vlády Vladislava I. stal moravským zemským hejtmanem. Roku 1481 se opět mění majitel panství a znovu se jimi stávají pánové Meziříčtí z Lomnice a Václav z Lomnice zřizuje na zámku tiskárnu, kde byla vytištěna první česká gramatika Beneše Optáta z Telče a Petra Gzely z Prahy.
Po letech vlády pánů z Lomnice získává panství Jan starší ze Žerotína, za jeho vlády byl tehdejší hrad přestavěn na zámek a tiskárnu českých bratří nechal přesunout z Ivančic do Kralic nad Oslavou, kde později byla vytištěna tzv. Bible kralická. Jeho syn Karel po bitvě na Bílé hoře odešel do exilu a v roce 1628 prodal panství Albrechtovi z Valdštejna. Dalším majitelem byl zanedlouho Jan Křtitel z Verdenberka. Ten se zasloužil žádostí o povýšení Náměště na městečko s vlastním městským znakem, Verdenberkové vlastnili panství až do vymření po meči v roce 1733. Náměšť zdědil Václav z Enkenvoirtu a roku 1752 panství prodal Bedřichu Vilému Haugvici.
O sedm let později město vyhořelo a také byl založen Bedřichem Vilémem kapucínský klášter, později byl při klášteru založen i kostel Panny Marie Andělské, v roce 1795 byla v jeho místě zřízena výrobna látek. V této době již vládl náměšťskému panství Jindřich Vilém Haugvic. Založil zámeckou kapelu, udržoval kontakt s hudebníky z Vídně, znal se osobně se skladateli jako byli Christoph Willibald Gluck či Antonio Salieri. Jeho syn Karel Vilém (převzal panství v roce 1834) byl zase přítelem Johana Strausse a sám byl také hudebníkem a skladatelem. O několik let později se Náměšť stala sídlem okresního soudu a stala se sídlem soudního okresu (byla součástí politického okresu Třebíč) a v roce 1886 bylo město napojeno na železnici do Zastávky a dále do Brna. V roce 1923 se Náměšť nad Oslavou stala městem. Mezi lety 1949 a 1960 bylo město součástí okresu Velká Bíteš.
K 1. lednu 1957 byla provedena změna katastrální hranice mezi městem Náměšť nad Oslavou a sousední obcí Kralice nad Oslavou. K Náměšti nad Oslavou bylo překatastrováno území o rozloze 5,8218 hektarů, na němž se tehdy nacházelo 13 obytných domů, nacházejících se v blízkosti zástavby města Náměšť nad Oslavou. Jedná se o oblast mezi silnicí spojující Kralice a Náměšť a Náměšťskou oborou, která je na státní mapě Náměšť nad Oslavou 2-8, vydané roku 1951, označena jako „Závratě“. V současnosti zde existují části ulic „Habří“ a „U Obory“. Překatastrování provedl KNV v Brně svým usnesením ze dne 14. září 1956.
V roce 2016 došlo k převedení objektu bývalé sokolovny do majetku města, původně objekt patřil organizaci Sokol. Město uvažuje o rekonstrukci objektu, kdy náklady byly vyčísleny na řádově deset milionů Kč. Po 25 letech má sokolovna opět přejít do majetku Sokola a posléze dalších 25 let má sloužit pro sportovní a kulturní využití.
Ve městě jsou dvě stálé expozice městského muzea, Husův sbor, sv. Jana Křtitele a konají se zde festivaly folkové hudby Folkové prázdniny a například i některé z koncertů Concertu Moravie. Dalším muzeem v Náměšti je Řeznické muzeum Jana Pavlíčka. Nedaleko zámeckého areálu se nachází ateliér Pavla Tasovského a Galerie 12. V náměšťském zámku žili hudebně nadaní páni Haugvicové, již byli osobními přáteli s mnohými skladateli, které zvali do Náměště. Sám Bedřich Vilém založil zámeckou kapelu, jejíž členy podroboval velkým zkouškám a nutnost pro vstup do kapely byla hra na hudební nástroj či umění zpěvu. Antonio Salieri měl dokonce věnovat majiteli panství skladbu Requiem, tato skladba měla mít v náměšťské zámecké kapli i svoji premiéru, později napsal i Gratulační kantátu či Scherzi armonici. Obě tyto skladby byly také věnovány Haugvicům.
Zámecký kastelán Marek Buš, jenž je také hudebně vzdělaný tak v září roku 2010 uspořádal krátký hudební festival s názvem Salieri v Náměšti, kde byly zahrány různé skladby v prostorách zámku. Uvádí se, že město bylo čistě české (r. 1850), v roce 1900 i téměř čistě katolické (1653 katolíků, 40 židovského vyznání, 4 evangelíci a 2 jiní), v roce 1930 bylo ve městě 2053 katolíků, 29 československé církve, 22 evangelíků, 19 osob židovského vyznání a bez víry celkem 48 osob.
Město Náměšť nad Oslavou bylo sídlem především zemědělské velkovýroby s nedostatečným průmyslem, v kapucínském klášteře ovšem pracovala přádelna a tkalcovna, později byla přesunuta do mlýna pod zámkem a později i jinde. Dalším velkým výrobcem byla továrna A. Klazara, jež v roce 1948 zaměstnávala 700 zaměstnanců a zabývala se výrobou koberců a vlněných látek. Obcí prochází silnice první třídy I/23.
V Náměšti byla obecná škola založena v roce 1848, v roce 1913 byla založena i škola měšťanská, která působila až do roku 1947. V roce 1912 byla založena i živnostenská pokračovací škola, v roce 1898 byla založena i zimní hospodářská škola. V roce 1962 zde byla založena i druhá základní škola na Husově ulici.
Náměšť nad Oslavou také disponuje letištěm, jehož výstavbu schválila vláda Československé republiky již 20. června 1956. Od té doby slouží výhradně vojenským účelům až do dnešní doby. Nyní se v Náměšti pravidelně na letecké základně koná vojenské cvičení pod hlavičkou NATO pod názvem Ample Strike, cvičení probíhá ve spolupráci se základnami v Čáslavi, Bechyni a dalších.

Na jihu Náměšti nad Oslavou se nachází jeden z nejnavštěvovanějších cílů výletů a turistických výprav v regionu - přehrada Vícenický žleb. Penzion Nautilus na jejím břehu nabízí kvalitní ubytování s dobrou cenou.

 

I Vašim přátelům se u nás může líbit - ukažte jim tuto prezentaci na Facebooku. Děkujeme.

Kontaktujte nás

Služby můžete objednat i prostřednictvím tohoto formuláře. Nebo se na cokoliv zeptat. Rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy.